خطبه ۱۵/فروردین/۱۳۹۳

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

خطبه های نمـاز جمعه در مورخه ۱۳۹۳/۱/۱۵

توسط حضرت آیـت الله معلمی امام جمعه محترم شهرستان قائمشهر

 

خطبه اول:

حضرت آیت الله معلمی در آغاز فرمودند: امیدواریم خدای رحمان به همه ی ما توفیق دهد آنگونه عمل کنیم که مستحق کیفر سخت الهی نشویم بلکه مستوجب  رضوان و رحمت خداوندی قرار بگیریم.

خطیب جمعه قائم شهر با اشاره به خطبه هفته قبل افزودند: طغیانگری قوم ثمود در سوره ی مبارکه والشمس مطرح است.

رسیدیم به آیه شریفه «فَقَالَ لَهُمْ رَسُولُ اللَّهِ نَاقَهَ اللَّهِ وَسُقْیَاهَا ﴿۱۳﴾» گفت به آنان فرستاده خدا ، رسول الله یعنی فرستاده خدا در اینجا منظور پیغمبر آخرالزمان نمی باشد بلکه صالح پیامبر همان قوم می باشد، صالح پیامبر به آنان فرمود : ناقه ی خدا را و آب خوردنش را ملاحظه کنید، با این که به قدرت خدا و در پی درخواست مردم و دعا و التماس صالح این ناقه (شتر ماده) از دل کوه سنگ در آمد یعنی کوه این حیوان را زائید.

در سوره مبارکه قمر آیه ۲۷ اینگونه آمده است : ما ناقه را وسیله آزمایش برای آنان خلق کردیم صبر کن نتیجه را می بینی . در سوره های مبارکه قمر،شعرا و هود قصه قوم ثمود و صالح پیامبر و ناقه مطرح است.

در سوره مبارکه شعرا آمده است : مبادا بدی برسانید به این حیوان مبادا آزار برسانید به این حیوان عذاب سختی در انتظار شما خواهد بود . با آنکه تهدید جدی شده بودند اما مع ذلک  طغیان را ادامه دادند.

در سوره مبارکه هود این گونه ذکر شده است : ملت من، قوم من این ناقه خدا است ، نشانه ی قدرت خدا برای شما می باشد ، در آرامش بگذارید و برایش مزاحمت ایجاد نکنید مبادا دست به سوی او دراز کنید عذاب قریب ( یعنی عذاب همین دنیا ) به سراغ شما خواهد آمد اما شنیدند و ناقه را کشتند و نابود کردند . صالح به آن ها ۳ روز به امر الهی فرصت داد تا از خانه ها و زندگیشان بهره ببرند ، یعنی اگر در این ۳ شبانه روز توبه کردید امید است مشمول مغفرت الهی قرار بگیرید وگرنه این وعده ای است که دروغ ندارد و عملی خواهد شد.

در سوره مبارکه و الشمس آمده است : خداوند در هم کوبید آنان را به وسیله صاعقه و نتیجه گناه آنان است.

خطیب جمعه قائم شهردر ادامه افزود:  نکته ای که وجود دارد در این جا این است ناقه را یک نفر کشت اما خداوند گناه را به همه نسبت داد به همه ی قوم ثمود و عذاب را همه مستحق شدند حال چرا دیگران مستحق شدند؟ یکی ناقه را کشت اما بقیه با سکوتشان اعلام رضایت کرده بودند یعنی نهی از منکر نکرده بودند . اقدام به بازداشتن یک نفر از این عمل نادرست نکردند . خدای سبحان برای همگی عذاب الهی قرار داد ، همگی در لحظه ی عذاب پشیمان شده بودند اما دیگر فرصت از دست رفته بود ، ۳ شبانه روز که مهلت داشتند توبه نکردند لحظه ی نزول عذاب پشیمان شدند که سودی ندارد.

امیر المومنین (ع) می فرماید: هرکسی که در باطل داخل شده ۲ گناه دارد: ۱- گناه نفس آن عمل   ۲- گناه راضی بودن به انجام آن عمل

خدایا از دل و وجود و عمق و جان ما مطلعی از کدورات قلبی ما باخبری دل ما راضیست به عمل کرد اهل بیت و پیامبر ، آرزو می کنیم که ای کاش می بودیم و یاریشان می کردیم خدایا در این مسیر ما را ثابت قدم و استوار بدار.

خدایا همه ما را توفیق درست عمل کردن ، پابندی به موازین تقوا مرحمت بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ

 قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿۱﴾

اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿۲﴾

لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿۳﴾

وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿۴﴾

 

خطبه دوم:

حضرت آیت الله معلمی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری خطبه دوم را شروع کردند و فرمودند :

 مقام معظم رهبری فرمود: فرهنگ از اقتصاد هم مهم تر است و اقتصاد و سیاست در حاشیه فرهنگ می باشند.

آن هایی هم که مدیران اقتصادی کشورند با دید فرهنگی انقلابی و اسلامی وارد مسائل اقتصادی بشوند و اینگونه تصمیم بگیرند.

اما اگر خدای نکرده با دید تحصیل کرده در کشور های غربی بخواهند وارد مسائل اقتصادی بشوند ممکن است بگونه ای دیگر تصمیم گیرند ، لذا مقام معظم رهبری فرمودند فرهنگ مهم تر از اقتصاد است .

به این فراز از صحیفه سجادیه امام زین العابدین (ع) دقت کنید.

خدایا به برکت صلوات بر پیغمبر و آل پیغمبر مرا به میانه روی در زندگی بهره مند ساز مرا از ثابت قدمان در این مسیر و راه قرار بده سپس صلوات می فرستد و می فرماید : خدایا مرا از اصراف باز بدار ، دارایی ام را با قرار دادن برکت فراوان بگردان.

پس ببینید ابتدا از مسائل فرهنگی شروع میشود.

عضو خبرگان رهبری ادامه داد : در حال حاضر ریاست محترم جمهوری از آرامش در جامعه اظهار رضایت مندی می کند و همین گونه هم هست و باید خدا را شاکر باشیم اما باید عرض کنم جناب رئیس جمهور، ملت رشید و مومن ایران که همواره در پی رهنمودهای رهبری سعی بر حفظ آرامش در جامعه داشتند و دارند ، این عناصر فاسد سیاسی بودند که فتنه درست می کردند در جامعه نا آرامی به پا می کردند . نکند الان با سپردن بعضی از منسب های کلیدی به آنان شما احساس آرامش می کنید ، اگر این تفکر باشد اشتباه است . گاهی خبر هایی می رسد که بعضی از مراکز تعلیم و تربیت و مراکز دانشگاهی را به بعضی از عناصر آلوده در فتنه می سپارند ، این سزاوار شان اعتماد یک ملت نیست.

حال گرچه شاید صدای ما به جایی نرسد ، حتی صدا و سیمای مر کز استان منحصرا به یک شهر توجه دارد و مسائل و حرف های سایر شهرها کمتر انعکاس پیدا می کند . در هر صورت وظیفه ما گفتن است.

 امیدواریم خدای رحمان توفیق دهد به هیئت دولت ، رئیس جمهور و مخصوصا در انتخاب افراد برای پست های کلیدی.

امام جمعه قائم شهر در بخش پایانی سخنانش سخنی از امام راحل (ره) بیان کردند و گفتند : امام خمینی (ره) فرمودند : تا قطع تمام وابستگی ها با دولت ظالم آمریکا که صرفا نوکر و ذلیل می خواهد رابطه بر قرار نخواهیم کرد یعنی ما باید برسیم به آن جایی که روی پای خودمان بایستیم آن وقت اگر خواستیم رابطه داشته باشیم یک رابطه معمولی و متعارف ، اگر ما رابطه مان بر اساس نیاز باشد آن ها می خواهند ما را ذلیل کنند.

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ

 وَالْعَصْرِ ﴿۱﴾

إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ ﴿۲﴾

إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ﴿۳﴾

 صدق الله العلی العظیم

دیدگاهتان را بنویسید