خطبه ۲۳/اسفند/۱۳۹۲

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

خطبه های نمـاز جمعه در مورخه۲۳/۱۲/۱۳۹۲

توسط حضرت آیـت الله معلمی امام جمعه محترم شهرستان قائمشهر

 

خطبه اول :

از منظر الهی شکست یعنی چه ؟ پیروزی یعنی چه؟( قد افلح من زکی)  زمینه ها به همان نفس انسان و آدمیزاد بر میگردد ، قطعا به تحقیق پیروز است موفق است کامیاب است کسی که نفس را پاک سازی کرده باشد یعنی دل را یعنی خاطر را پاک سازی از آلودگی ها و رذائل اخلاقی کنیم. شکست خورده کیست ؟ (قد خاب من دساها) ضرر می کند و زبان و دیده اش ناکام میماند کسی که نفس خود را آلوده ساخت در دنیا این رازو رمز موفقیت و شکست در این تفسیر قرآنی نمایان است یعنی در نهایت پاکسازی از آلودگی ها را سبب رشد و نمو انسانیت و بالا بردن فضائل انسانی کما اینکه آلودگی به گناه ها و زشتی ها موجب  محرومیت از رشد و کمال معرفی شده است . اگر واقعا نفس انسان از صفات حیوانی تزکیه شود لایف الهامات الهی می شود نورانیت ایمان اثری بر وجود انسان میگذارد که آنچه خیر اوست ملهم شود به او اما خدای نکرده اگر نفس خود را آلوده ساخت این آلودگی باید تزکیه و پاک شود تا آیات الهی بر دل آن ها بنشیند و اثر گذار باشد امام باقر (ع) می فرماید موفق و پیروز مند کسی است که خدا را اطاعت کرده باشد .

عرض کردم دیدگاه ها مختلف است بعضی پیروزی در دنیا را در چیز های دیگر جستجو می کنند ، اما اولیا خدا از منظر وحی این گونه برای ما تبیین فرموده اند ، هرکه اطاعت خدا کرده باشد او نجات یافته و به رستگاری رسیده و هرکه عصیان و نافرمانی خدا پیش گرفته باشد او ناکام شکست خورده و بی بهره از عمر دنیایی خود خواهد ماند.

 از رسول گرامی اسلام در سیره خاتم انبیاء حضرت محمد (ص) نقل شده : حضرت هر وقت این آیه را تلاوت می نمودند( قد افلح من ذکی) لحظه ای مکث میکردند و می فرمودند اللهم آتی نفسی تقواها

پیمودن راه تقوا چقدر سخت است و این مسیر چقدر پر پیچ و خم است و گذشتن از این گردنه ها  چقدر دشوار که انبیاء و اولیا خدا به خداوند پناه میبرند

پس مراقب باشیم برای تزکیه نفس به خدا پناه ببریم در آن صورت است که به فلاح و رستگاری خواهیم رسید.

پروردگارا در این مسیر همه مارا موفق بدار.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ

 قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿۱﴾

اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿۲﴾

لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ﴿۳﴾

وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ ﴿۴﴾

 

خطبه دوم :

خودم و شما برادران و خواهران را بار دیگر به تقوای الهی توصیه دارم .

دولت باید قناعت پیشه کند دولتمردان باید قناعت پیشه کنند ، آن ها امرای جامعه هستند سزوار تر از دیگران برای صرفه جویی می باشند . اگر میانه روی رعایت شود نعمت می ماند و اگر کسی بریزو بپاش و اصراف داشته باشد و زیاده روی در مصرف داشته باشد نعمت از دست میدهد.

ایشان در ادامه فرمودند : نوزده سال قبل آمریکا قطع نامه ای علیه ایران صادر کرد ، اخیرا هم اوباما برای یک سال دیگر این قطع نامه را تمدید نمود.

نظری که امام راحل و مقام معظم رهبری نسبت به آمریکا و غربی ها دارند ثابت کننده و روشن کننده ی این خصلت های شیطانی آن هاست.

امام جمعه محترم خطاب به مسئولین سیاست خارجه عرض کردند :

اگر لبخند غربی ها شما را شیفته می کند و اگر عقل آن ها موجب منفعل شدن شما می شود نشان دهندی ظرافت شماست و این ظرافت بیش اندازه مناسب شان یک ملت انقلابی نیست ، شما برخوردار از حمایت ملت و مقام معظم رهبری می باشید ؛ شما باید در عرصه ی دیپلماسی این عزت و اقتدار بدست آمده را حفظ کنید ، نه این که این عزت را در برابر دشمن قسم خورده بریزید و خرج کنید و چیزی هم کسب نکنید و اینگونه سزاوار نمی باشد.

و در ادامه افزودند: آقای ظریف ضعف به خودتان راه ندهید، شما وزیر امور خارجه نظامی هستید که آن ابر مرد تاریخ مظهر عزت و افتخار ملت ایران این نظام را نیان نهاده است و ملت غیور پشت سر این نظام و دولت ایستاده اند و شما بیش از این اجازه ندهید این ملت آزردگی خاطر پیدا کنند.

و در آخر سخنی از امام خامنه ای نقل فرمودند: از دشمنی دشمنان نباید غفلت کرد و به آن ها اعتماد نمود ، مرز های خود را برای دشمنان نباید باز گذاشت.

 

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ

 وَالْعَصْرِ ﴿۱﴾

إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ ﴿۲﴾

إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ﴿۳﴾

 

دیدگاهتان را بنویسید